Pietrasze/Rauental 2012

Nekropolia w Pietraszach-październik 2012

Aby dotrzeć do dawnego cmentarza ewangelickiego w Pietraszach (położonych na południe od miasta Gołdap) najlepiej kierować się szlakiem wyblakłych już tablic Ścieżki geograficzno-historyczno-przyrodniczej Dziedzictwo Wzgórz Szeskich opracowanej w ramach projektu realizowanego przez Wspólnotę Kulturową „Borussia”.

Zatrzymując się przy tablicy oznaczonej rzymską trójką, pod jedną z nieczytelnych już fotografii czytamy „Po zaniedbanych grobach wkrótce nie będzie śladu”. Jakże znamienne to słowa w kontekście zastanego na miejscu krajobrazu. W pamięci utkwiło mi szczególnie zdjęcie nr 2 zamieszczone na rzeczonej tablicy. Przedstawiało stojący, spękany, ale czytelny nagrobek „ukochanego męża i dobrego ojca” K. Kleinschmidta, „reklamowany” jako warty zwrócenia nań uwagi. Jeszcze tylko pole, slalom między krowami i oto co zastajemy-w zasadzie nic nowego, nic co by mogło zdziwić, aczkolwiek napracować się trzeba było…by odnaleźć, a w zasadzie pozbierać, radosną twórczość jakiegoś „turysty”, kreatory gry „znajdź i ułóż Kleinschmidta”.

Reklamy

2 odpowiedzi na „Pietrasze/Rauental 2012

  1. Night pisze:

    Jeszcze krzyże żeliwne są. U nas w Kuj-Pom to rarytas.
    Ja tu widzę niezły materiał na renowację 🙂

  2. A i owszem…aczkolwiek i tu krzyże żeliwne to gatunek na wymarciu. Mnie tu smuci zupełnie co innego…ten prymitywizm pchający homo sapiensa do dewastacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s