Mieduniszki Wielkie/Grossmedien 2010

Z wizytą w pałacu w Mieduniszkach Wielkich-wrzesień 2010

Reklamy

8 odpowiedzi na „Mieduniszki Wielkie/Grossmedien 2010

 1. Magda pisze:

  mimo że tak zniszczone, to nadal piękne. Az mi się serce kraje, jak oglądam stan dewastacji. Tylko moja wyobraźnia przywraca tym miejscom ich dawną świetność. Ależ musiało być tam pięknie… Dąbrówka zdobyła moje serce na zawsze.

 2. Magda, co do fragmentu: „Ależ musiało być tam pięknie”…Tym zdaniem można byłoby okrasić wszystkie schody donikąd.

 3. Magda pisze:

  ja raczej nie postrzegam Mieduniszek i Dąbrówki w kategorii schodów donikąd. Rozumiem umowność tego określenia i jego metaforyczność, i oba miejsca na pewno się w to znaczenie wpisują, ale jednak dużo z nich pozostało. Te budowle mimo tych zniszczeń, które dokonał i czas, i ich kolejni użytkownicy – bo nowych właścicieli się nie doczekały, dalej są okazałe. Chce powiedzieć, że tam naprawdę wiele widać, to piękno o którym pisałam wbrew pozorom jest prawie namacalne.
  A schody donikąd…dla mnie to tajemnica miejsca, którego nie ma, cicha, niepozorna pozostałość, która jak się na nią patrzy, to ma się wrażenie, że gdzieś na jej szczycie są niewidzialne drzwi, za którymi dalej toczy się życie, którego już nie ma.
  Mieduniszki i Dąbrówka też są takim miejscem, ale oprócz tajemnicy przeszłości, wspaniale pokazują też aspekt pięknych budowli.

 4. Rozumiem, że mówiąc okazałe na myśli masz raczej kubaturę założenia i widocznych jeszcze w terenie reliktów, bo z niewątpliwą pierwotną okazałością nie ma to raczej nic wspólnego, przynajmniej w mojej ocenie…
  Co do schodów to rzeczywiście…tajemnica miejsca, chociaż Twój zwrot też traktuję bardziej metaforycznie. Dla mnie te schody to często i zwykle faktycznie, nawet dosłownie droga donikąd…ot tak, nagle się urywają…za nimi już tylko piwnica, czasami posadzka w formie szachownicy….Mnie tu zdecydowanie najbardziej porywa czynnik ludzki-tu był, tu chodził, tu pracował, tam w sadzie zrywał jabłka, tam zakopywał domowe odpadki…, a nazywał się….

 5. Historyk pisze:

  „Schody donikąd” – to nadzór konserwatorki w wydaniu polskim. Żeby piastować nadzór konserwatorki nad zabytkami przejętymi w Prusach Wschodnich oraz nadzór budowlany nad architekturą regionalną trzeba zatrudnić w województwach, powiatach i gminach fachowców od architektury i krajobrazu kulturowego …. itd. Niestety dzikiemu narodowowi polskiemu dano dobra kultury do których Polacy nie dorośli mentalnie i kulturowo. Efekt niestety jest taki jak na fotografiach. Najbardziej przerażające jest to, że w mediach dużo się mówi o zniszczeniach w Prusach Wschodnich dokonanych rzekomo przez wojska rosyjskie podczas I WŚ i wojska radzieckie podczas II WŚ. Niestety prawda jest diametralnie inna. Polacy dziesięciokrotnie więcej zniszczyli w byłych Prusach Wschodnich niż dwie wojny razem wzięte. Patrząc na Pałac w Mieduniszkach Wielkich, na niepowtarzalną wieś Zabrost Wielki, na resztki zabudowy dworskiej w Rapie, jedno jest pewne : za kilka lat pozostanie po nich tylko wspomnienie. Dzisiaj rozbiera się resztki zabudowań dworskich w Rapie, Zabrost Wielki oblepiany jest styropianem, wstawiane są beznadziejne plastikowe okna a dachówkę holenderkę zamienia się na blachę. Wszystko to dzieje się zgodnie z obowiązującymi przepisami ale niezgodnie z regionalną architekturą. Polska bylejakość, polski styl bez stylu. Zostaną tylko fotografie w których zatrzymał się czas i prawdziwa architektura.

  • Surową wystawił Pan ocenę. Stan zachowania na nią zasługuję, aczkolwiek pewne kwestie chciałbym uściślić. Mówiąc o dokonanych przez Polaków dewastacjach rozumiem, że opiera się Pan jakichś statystykach, czy rzecz tkwi we własnych obserwacjach za lata 1945 (niejednokrotnie 46′ biorąc po uwagę, że część obiektów o charakterze dworskim podlegała do tego roku sowieckim komendanturom, które skrzętnie wszystko ogołociły) – 2012 ? Czy rozmawiając o skali zniszczeń na myśli mamy jedynie architekturę pałacową, czy również zwartą zabudowę miast ? Co do tej ostatniej, nie ma chyba żadnych wątpliwości, że była efektem przejazdu i stacjonowania sowieckiego walca (poza nawias wyrzucam działania frontowe: Braniewo, Elbląg, Pieniężno, Orneta…). Plan oswajania nowej rzeczywistości i legitymizacji naszego tutaj bytu niestety się nie powiódł…patrz załączone obrazki, aczkolwiek świadomość młodszych pokoleń wzrasta i widać już utożsamianie się z tą niemiecką spuścizną, szeroko pojętym kulturowym krajobrazem. Nazywa Pan Polaków dzikim narodem…, który to w wyniku rozpętanej przez niemieckiego sąsiada wojny (w zasadzie jej konsekwencji, aczkolwiek co „poniektórych”, oświeceni bracia znad Pregoły „zaprosili” kilka lat wcześniej…ot chodźcie, popracujcie sobie u nas) przybył do byłej, wschodniopruskiej prowincji i doszczętnie zniszczył jej kulturowy widnokrąg. Śliski grunt…no bo jak nazwać tych co to nieproszeni w latach 1939-45 zamienili w popiół „setki” ludzi oraz zabytków (nie tylko polskiej proweniencji), którym pałac w Mieduniszkach, kolokwializmu używając do pięt nie dorasta. Zdaję sobie sprawę, że nie rzecz w tym by się winami (znam polskie grzechy) przerzucać…jeszcze wiele pracy przed nami…bo inaczej, jak słusznie Pan zauważył znikną nawet relikty, a pozostaną zdjęcia.

 6. Historyk pisze:

  Niestety moja w/w opinia oparta jest na własnych obserwacjach i obserwacjach ludzi, którzy pamiętaja Rapę, Mieduniszki Wielkie, Zabrost Wielki, Dąbrówkę zaraz po II Wojnie Światowej. Przykład Piramidy w Rapie jest dobitnym przykładem polskiego fałszowania historii. Piramida w Rapie a szczególnie znajdujące się w niej zwłoki zostały zbeszczeszczone i pozbawione głów po II WŚ przez Polaków a nie jak wszędzie piszą bezmyślnie ałtorzy różnych dziwnych publikacji, że to jak zwykle Armia Czerwona czy też Rosjanie. Po przejsciu Krasnoarmiejców zwłoki były z głowami i w ubraniach. Wojska radzieckie zarówno piramidę jak i dwory w Rapie, Mieduniszkach Wielkich pozostawiły praktycznie nietknięte. Dwór w Rapie został wysadzony w lach 70-tych przez saperów LWP a cegłę przeznaczono na jakieś inne cele istniejącego wówczas PGR-u, w latach 90 – tych już za tzw. demokracji rozebrano stodołę należącą do dworu i dwa z istniejących wówczas trzech czworaków. W ubiegłym roku czyli w 2012 r zostały rozebrane dwie stajnie. Pałac w Mieduniszkach jeszcze funkcjonował w latach 90 – tych ubiegłego wieku – teraz mamy tylko zgliszcza i ruiny. W lach 80-tych za PGR-U Mieduniszki Wielkie została spalona piekna stajnia a wcześniej PGR rozebrał przylegający do murów pałacu dom zarządcy. Przykłady ” właściwej ” polskiej polityki związanej z zabytkami i architekturą na Mazurach można mnożyć bez końca nie wybielając sytuacji działaniami wojennymi pierwszej czy też drugiej wojny. Jestem w stanie zrozumieć zniszczenia podczas działań wojennych ale zniszcenia w czasach pokoju są dla mnie czymś niezrozumiałym.

 7. Dobrze, że w powyższym wpisie sprecyzował Pan podmiot dyskusji (Rapa, Zabrost, Mieduniszki), bo z poprzedniego można by wysnuć, że „dziki polski naród” kolokwialnie mówiąc na klatę bierze wszystko. Wolałbym żebyśmy unikali uogólnień, bo przykłady dewastacji „zaprzyjaźnionego” ludu sowieckiego na kopy serwować by można, a o ich humanitaryźmie druki zwarte nie zamilkną jeszcze latami. Szczerze powiedziawszy niejeden wzruszyłby się słysząc opowieść o bohaterskim wojaku, krasnym malcziku, co to nieboszczyka z Rapy głowy i ubrań nie pozbawił. Na drodze dzielnego bojca było jeszcze wiele okazji i rzecz spłaszczając, z pewnością skrzętnie później je wykorzystał.
  Wracając jednak do meritum. Czy jest Pan może w posiadaniu fotografii obrazujących pałac w Rapie w okresie powojennym-do tych nieszczęśliwych dla niego lat 70-tych ? Jaka była jego kondycja ? Czy owi saperzy LWP wysadzali relikty, czy jeszcze zwartą bryłę pałacowego założenia ? Co do owych rozebranych w 2012 r. stajni, udało mi się je jeszcze utrwalić w 2010, 2012 w kwietniu, natomiast w październiku roku rzeczonego, stan zastany wołał o pomstę. W 2013 wszystko już zgrabnie ułożone w kosteczkę- z tym oczywiście trudno się pogodzić i jakkolwiek dyskutować.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s