Na stacji w Ruskim Polu

Aby dojechać na stacyjne rumowisko w Ruskim Polu (dawn. Reuschenfeld, Kreis Gerdauen), a właściwe w Rudziszkach (dawn. Raudingen, Kreis Gerdauen), które je administracyjnie pochłonęły, dojeżdżamy drogą krajową nr 63 do rozdroża Pasternak-Łęgwarowo. Na wprost to już tylko mój ulubieniec, znak B-1, a zanim w tle majaczący B-41 (z wyłączeniem ruchu lokalnego). Kręcimy na Pasternak i po kilku chwilach jesteśmy na przecince z dawnym kolejowym traktem Angerburg-Nordenburg-Gerdauen. Jest też naturalnie wersja alternatywna. Możemy sobie elegancko, na bicyklu po nasypie z Węgorzewa dojechać, lokalizując przy okazji infrastrukturę w Prynowie, Perłach, jak również skręcić na Darkiejmy. A teraz najciekawsze. Czy wiedzieliście, że…W Reuschenfeld w Prusach Wschodnich zderzył się pociąg pospieszny z pociągiem towarowym, skutkiem czego 8 osób zostało ciężko rannych, a 4 lżej tyle Orędownik Ostrowski nr 116. Goniec Częstochowski temat nieco doprecyzował: Pociąg pospieszny zdążający z Królewca do Angerburga zderzył się w

Źródło fot. Kreis Gerdauen Unvergesen, Rendsburg 1994.

Źródło fot. Kreis Gerdauen Unvergesen, Rendsburg 1994.

Reuschenfeld z pociągiem towarowym, jadącym w przeciwnym kierunku. Przyczyna katastrofy dotychczas niewyjaśniona (wydania z 28 września 1938 roku).

Będę tu jeszcze wracał. Z miejscowością wiąże się kilka interesujących historii…charakterystycznych dla powojennej rzeczywistości w strefie nadgranicznej (w tej części świata). Ruskie Pole od Szczurkowa „gorsze” nie jest, tu też się mówiąc kolokwialnie działo,  ale o tym innym razem.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s